Na návštěvě u výherců soutěže o cestu do Ameriky

Paní Jana Bílková pochází z Víru v okrese Žďár nad Sázavou, ale v poslední době střídavě bydlí u svého přítele ve Zbraslavi u Brna. Tam ji také zastihla zpráva o tom, že právě ona byla vylosována jako hlavní výherkyně soutěže časopisu Zdravá rodina. „Nemohli jsme tomu uvěřit. První dny jsme ani pořádně nespali, jak jsme byli rozrušeni,“ říká paní Bílková a její přítel Jaroslav Borůvka dodává, že hned si koupili šampaňské, aby to oslavili.

vyherci.jpg (5797 bytes)Štěstí se na ně usmálo po zásluze, protože oba v minulých letech zažili nemálo smutku. Paní Bílkové zemřel před 3 lety manžel. Pocházel z Blanenska a zamiloval si Vírskou přehradu, kam se přistěhoval za manželkou. Infarkt ho zastihl na břehu přehrady, v místech, která měl rád a kde si přál zemřít. Bylo mu teprve 53 let. Také pan Borůvka ovdověl. Manželka zdravotní sestra v Brně zemřela ve věku pouhých 49 let.

Jana Bílková a Jaroslav Borůvka se seznámili před rokem v lázních. „Hrozně jsme si padli do oka, máme stejné zájmy luštíme kvízy a křížovky, děláme spolu na zahradě, hrozně rádi tancujeme, milujeme dechovku a jsme rádi veselí,“ svěřuje se paní Bílková. Její přítel přitakává slovy: „Zatím nám to všechno pasuje, jak má.“ Oba mají dospělé děti. Dcera Jany Bílkové bydlí v Brně a je vedoucí oddělení v Globusu, syn povoláním tesař žije doma ve Víru, ale dojíždí za prací také do Brna. Všechny tři děti Jaroslava Borůvky jsou už vlastně mimo domov: dcera žije a pracuje v Brně, starší syn ve Znojmě a jen nejmladší ještě studuje na Masarykově univerzitě v Brně matematiku a fyziku. Pokud jde o rodiče, paní Bílková se vyučila švadlenou, léta pracovala v závodech S.K.Neumanna ve Víru a pak jako kuchařka a pokojská v hotelech v Bystřici nad Pernštýnem a u Vírské přehrady. Teď už je v důchodu. Pan Borůvka je zámečníkem ve Velké Bíteši. „Nebýt jeho, tak jsme nevyhráli,“ zdůrazňuje Jana Bílková. Jaroslav Borůvka odebírá v předplatném brněnskou Rovnost, kde jako příloha vychází časopis Zdravá rodina. A má navíc často šťastnou ruku: už jednou, před 15 lety, vyhrál zájezd do Sovětského svazu a vícekrát v poslední době spolu se svou přítelkyní získal ceny za vyluštění křížovek nebo v tombole. Oba říkají, že zbožňují Zlatu Adamovskou. „A Radka Johna taky aspoň já tedy hrozně,“ dodává s úsměvem paní Bílková. Jak ona, tak i pan Borůvka dříve hodně cestovali po republice, ale i v cizině. Teď poprvé poletí spolu. „Hrozně se těšíme,“ volají a mávají na rozloučenou.

Text a foto dr. Jiří Halousek

PS: V době, kdy jsme psali tento článek, už byli oba výherci za oceánem. Reportáž z jejich dvoutýdenní cesty do Spojených států přineseme příští měsíc.

Také letos vyhlašuje časopis Zdravá rodina atraktivní čtenářskou soutěž. Uchovávejte si proto všechna letošní čísla! Oficiální vyhlášení soutěže bude 15. 3. 1999.

editorial • zdravá rodina 1/99 • s. 5