Joulinka učí šetřit energií

jouli1.gif (9141 bytes)Možná, že někdo z vás si v obchodě všiml počítačové hry pro děti s trochu neobvyklým názvem „Joulinka“. A pokud už jste dokonce jejím vlastníkem, víte, že i obsah se vymyká převážné většině multimediálních her, které jsou u nás na trhu. Děti na obrazovce nebojují, nestřílejí, neprocházejí strašidelným hradem ani nejsou vtaženy do zběsilých honiček, ale zábavnou formou jsou vedeny k něčemu, co je užitečné a co má v každodenním životě smysl učí se pochopit složitou otázku výroby a využívání energie a jak s ní šetřit. A jen tak mimochodem jak se pro děti sluší a patří si přitom i pěkně zahrají a procvičí paměť. Dětský diář „Hrajeme s enery“

Rozhodujícím podnětem ke vzniku multimediální dětské hry „Joulinka“ byly pozitivní zkušenosti s diářem „Hrajeme s enery“, který už pátým rokem vydává elektrárenská společnost ČEZ pro děti ve věku od 8 do 13 let. Eneři jsou energetičtí skřítkové, z nichž každý zastupuje určitý druh energie. Joulinka přitom ztělesňuje přeměnu tepelné energie. Součástí diáře, který vychází vždy na začátku školního roku, je i zajímavá soutěž. Nejvíce bodů děti získávají za poctivě vyplněné energetické hlídky s grafy spotřeby elektřiny ve své domácnosti. Spolu s tím mohou posílat obrázky, nové nápady i připomínky. Každé čtvrtletí je vyhlášeno 25 nejlepších soutěžících, na které čeká odměna.
Doposud byly diáře zaměřeny na úsporu energie a eneři objasňovali základy fyziky. V letošním roce jde také o podporu zdravého životního stylu. ČEZ právě dokončil rozsáhlý program odsíření elektráren, takže můžeme dýchat čistý vzduch a příroda se může uzdravovat. Teď už záleží jen na lidech, jak se budou chovat ke svému zdraví a jak budou ohleduplní k životnímu prostředí.

Multimediální dětská hra „Joulinka“

Tento počítačový program na CD ROM je určen pro děti ve věku od čtyř do deseti let, ale se stejným zaujetím ho hrají i starší děti. Je rozdělen na tři části. V první části nazvané „Záchrana města“ jsou hlavními hrdiny děti Anička a Petřík. Jejich úkolem je zachránit město, ve kterém najednou přestala svítit světla a zastavilo se všechno, co potřebuje elektřinu. Na takový úkol by ale děti samy nestačily, a proto jim přichází na pomoc Joulinka a její přátelé skřítci eneři. Děti postupně navštíví enery Fučáka, Briketku, Atomíka a Vodoucha a nenásilnou formou se seznámí s výrobou elektřiny ve větrných, tepelných, jaderných a vodních elektrárnách. Podaří se dát všechno do pořádku tak, aby do města zase proudila elektřina? To záleží především na důvtipu a šikovnosti dítěte.

jouli2.jpg (16960 bytes)

Druhá část „Plejtvajzník a Blbajzník“ ukazuje dětem, jak doma šetřit energií. Plejtvajzník a Blbajzník jsou skřítci zlobivci. Kde se objeví, tam se děje nějaká neplecha. Máme dost sil je ze svého okolí vystrnadit. A děti si to mohou nacvičit právě tady.
Program na závěr obsahuje také blok her, které pomáhají rozvíjet paměť, prostorovou představivost a rozšiřují slovní zásobu. Nabízí pexeso, dva druhy skládání obrázků a navíc hádání slov, a to vše ve třech stupních obtížnosti.

Výtvarník Dalibor Vlach

Dalibor Vlach je autorem obrázků jak v dětském diáři „Hrajeme pro děti“, tak i v multimediální hře „Joulinka“. Bydlí střídavě v Praze a ve Stříteži u Volyně. Jak sám zdůrazňuje, příroda je pro něj balzámem na duši. Na otázku, zda se přírody týkají i jeho práce, odpověděl:
„Částečně se týkaly televizní Ekominuty, což byl chvályhodný počin ČEZ. Snažil se nabádat k úsporám energie a k ochraně životního prostředí.“
A jinak? „Dokončili jsme s firmou Simopt animované biblické příběhy pro děti. Je to multimediální, vícejazyčný, interaktivní projekt ostatně i stvoření světa se dost podstatně dotýká přírody, že?“

„Stvoření světa“

Tento multimediální program na CD ROM je určen pro děti od 5 let. Provází výběrem příběhů od stvoření světa až po Josefa Egyptského. Děti se v něm setkají s hlavními postavami Starého zákona a vyřeší rébusy a hry, které jsou součástí příběhů. Ve „Stvoření světa“ nejde jen o zábavu, ale též o rozvoj znalostí a schopností dítěte. Doplňkově lze program využít i k výuce angličtiny a němčiny.

stvoření světa (20160 bytes)

Ukázky ze „Stvoření světa“ a (nahoře) „Joulinka“


JOULINKA, multimediální kreslený a animovaný program určený pro děti ve věku od čtyř do deseti let, cena 390, Kč.

STVOŘENÍ SVĚTA, multimediální kreslený a animovaný program. Více než 50 minut animací, 8 kreslených příběhů, scénická hudba, 10 her, namluven česky, anglicky a německy, cena 890, .

Objednávku zasílejte na adresu: Simopt, s. r. o., Truhlářská 244, 390 01 Tábor, případně faxujte: 0361 25 76 74

životní prostředí • zdravá rodina 1/99 • s. 12, 13