Enzymové léky při vrcholných sportovních výkonech

V polovině prosince se konal v Hradci Králové už 4. ročník MEDsport sympozia mezinárodního sympozia o zdraví sportovců a zdravém způsobu života. Hlavní odborné téma tentokrát znělo „Pohybový aparát sportovce“.

První den sympozia byl vyhrazen pro odborníky především lékaře, trenéry, maséry a sportovce. Jednání probíhalo jednak v hlavním sále kongresového centra Aldis, jednak v několika sekcích v dalších jednacích prostorech. Druhý den v sobotu byla přizvána také laická veřejnost, pro kterou byl připraven doprovodný program za účasti špičkových sportovců z různých disciplín.
Významné místo v odborných diskusích týkajících se zdraví sportovců mělo používání enzymových preparátů, především Wobenzymu a Phlogenzymu. Účastníci tělovýchovné sekce vyslechli přednášku ing. Miroslava Kváče z AC Čáslav, který získal mezinárodní renomé jako trenér dvojnásobné mistryně světa Jarmily Kratochvílové. K dalším známým atletům, které trénoval, patřili např. Jiří Hudec a Aleš Helfer. Jeho svěřenci zaběhli dohromady 75 národních rekordů. Ing. M. Kváč hovořil o významu systémové enzymoterapie při tréninku vrcholových sportovců. Zdůraznil, že má velmi dobré zkušenosti s podáváním enzymových léků pro snížení nemocnosti sportovců. Enzymy se osvědčily také jako výborná prevence následků úrazů při tréninku i při vrcholových výkonech. Na závěr své přednášky si posteskl, že kdyby byly u nás známy enzymové preparáty už v době vrcholné kariéry Jarmily Kratochvílové, neměla by tato špičková sportovkyně tolik zdravotních problémů.
O tom, že systémová enzymoterapie se stává stále více nedílnou součástí sportovní medicíny, svědčí i skutečnost, že jí bylo věnováno celé jedno číslo časopisu České a Slovenské společnosti tělovýchovného lékařství České lékařské společnosti J.E. Purkyně Medicina sportiva. Tento časopis byl k dispozici všem účastníkům sympozia v Hradci Králové.
Samozřejmě že mezi firmami, které se během celého sympozia prezentovaly v kongresovém centru Aldis, nechyběl ani zástupce výrobce enzymových preparátů pro Českou republiku MUCOS Pharma CZ. U stánku neustále postávali lékaři, trenéři, sportovci i zájemci z řad laické veřejnosti. Ptali se na další podrobnosti z této moderní oblasti medicíny i na problémy, které je nejvíce tíží, a zda v nich mohou enzymové léky pomoci. Pro řadového občana bylo důležité se dozvědět, že tyto preparáty nejsou určeny pouze pro sportovce, ale že léčí široký okruh nejrůznějších onemocnění a jako prevence posilují obranyschopnost organismu.

slehobr (10093 bytes) MEDsport sympozia se zúčastnil také Ivan Šlehobr, mistr republiky v bězích na 100 a 200 metrů a držitel českých národních rekordů na 100 m na venkovní dráze a na 200 m v hale. Ochotně nám poskytl krátký rozhovor:

PaneŠlehobre, kdy jste začal užívat Wobenzym?

„Po tréninku mě často bolela záda a kolena a velmi často docházelo k poraněním. Před více než 3 lety jsem se seznámil s MUDr. Františkem Zámolou z Hradce Králové. Ten mi doporučil Wobenzym a všechny mé zdravotní problémy odezněly.“

Znamená to, že od té doby tento lék pravidelně užíváte?

„Tak jednoduché to zase není. Můj předchozí lékař mi Wobenzym po určité době vysadil. Brzy poté se u mě objevily potíže se záněty a bolesti šlach.Šel jsem s formou rychle dolů a výsledkem bylo, že jsem ztratil sezónu. Na jaře jsem proto začal Wobenzym užívat znovu.“

A jaké máte zkušenosti s Wobenzymem teď?

„Po celou dobu, co jsem jej užíval, jsem nikdy nebyl nemocný, a to ani při extrémních zátěžích a tepelných přechodech, kdy jsem se vracel z tréninku na Kanárských ostrovech do zimního počasí v Čechách. Podle mých osobních zkušeností tento lék úžasně odstraňuje bolesti z přetrénovaných vazů a urychluje celkovou regeneraci po tréninku. V současné době Wobenzym po dohodě s mým novým lékařem užívám preventivně 3×3 tablety a při zdravotních problémech 3×5 tablet.“

Ivan Šlehobr teď začíná ladit formu na olympijské hry v příštím roce. Tehdy také proběhne další ročník MEDsport sympozia v Hradci Králové. Už nyní je jisté, že systémová enzymoterapie na něm opět nebude chybět. Ostatně samotný předseda a duchovní otec této akce MUDr. Miroslav Havrda, předseda Svazu soukromých lékařů a podnikatelů ve zdravotnictví ČR, má s enzymovými léky ty nejlepší zkušenosti.

Mgr. Jana Smutná

Další podrobné informace o systémové enzymoterapii naleznete na adrese www.mucos.cz!

systémová enzymoterapie • zdravá rodina 1/99 • s. 10