Kojení a tříměsíční koliky

Mateřské mléko odpovídá svým složením přesně potřebám kojence. Podíl bílkovin, uhlovodanů, tuků, minerálií a vitamínů v mateřském mléce se nemění jen v průběhu týdnů a měsíců, ale přizpůsobuje se během jednoho kojení i vícekrát potřebám dítěte. Proto dnes nelze mateřské mléko zcela nahradit žádnou rovnocennou výživou.

Mateřské mléko je bohaté obsahem imunologicky aktivních protilátek. Ty se podstatným způsobem účastní vývoje imunitního systému kojence. Protilátky chrání zvláště infekcemi ohroženého kojence především proti onemocnění horních cest dýchacích a zažívacího systému. Kojené děti proto zcela vzácně onemocní průjmy a zvracením. O dítě kojící matky je tak vždy nejlépe postaráno.

Výhodou kojení není jen hodnotné složení mateřského mléka. Kojení samotné znamená pro matku i dítě zvláštní zážitek, který je i přes námahu pro oba nepostradatelný. Dítě tak získává pro svůj vývoj potřebný pocit bezpečí, jistoty, důvěry. Matka cítí a pozoruje, jak její dítě získává samostatnost a vyvíjí se ve vlastní osobnost, přičemž se aktivně účastní tohoto dění. Dítě poznává přesně hlas, pokožku i vůni matky. Očekává kojení a poznává příjemný pocit nasycení.

Od prvního okamžiku ovlivňuje kojence vývoj úzkého vztahu. Kojení znamená pro matku šťastné období s pocitem uspokojení a vytváří pro dítě předpoklad nerušeného tělesného, psychického a duševního vývoje.

V prvních měsících dostává kojenec v mateřském mléce vše, co potřebuje. Čiré, vodnaté mléko na začátku pití uhasí žízeň. Hlad ukojí na tuky bohaté, husté mléko. Dítě by se nemělo dokrmovat z láhve, i když se matky domnívají, že není nakrmeno dostatečně. U zdravého dítěte se lze spolehnout na to, že je schopné si dobu kojení a potřebné množství určit samo. Přikrmováním se poruší rovnováha přirozeného pocitu hladu a nasycení. Dítě pak má menší chuť pít z prsu, neboť z lahvičky to jde lehčeji a rychleji.

Teprve v případě, kdy je výživa mateřským mlékem na delší dobu přerušena a dítě nepřibývá dostatečně na váze, je vhodné je přikrmovat. Kojení doporučujeme vždy, když to dítě vyžaduje, a to i v noci. Každý kojenec má svůj individuální rytmus pití v rozmezí jedné až tří hodin.

Důležité je odříhnutí

Odříhnout v průběhu pití a také po jeho skončení je pro kojence velmi potřebné, aby se mohl zbavit vzduchu, který při pití spolykal. Bez odříhnutí dojde k bolestem bříška a nadýmání.

Mnoho kojenců trpí nadýmáním právě v prvních měsících. Příčiny nejsou zcela jasné. Může to záviset na výživě matky. Doporučujeme z matčina jídelníčku vypustit kapustu, zelí a luštěniny. Při soustavném výskytu bolestivého nadýmání trpí dítě pravděpodobně tzv. tříměsíční kolikou. Zde doporučujeme konzultaci lékaře.

Jednou z možností, jak pomoci dítěti od bolesti, je léčba kapkami Sab simplex. Jedná se o přípravek zajišťující rozpad pěny, která brání vstřebávání plynů v žaludku a střevech a tím umožňuje odchod plynů přirozenou cestou nebo jejich absorpci stěnou střeva. V oddílech trávicího ústrojí je přítomen v různém množství také vzduch, resp. plyny, které se sem dostanou polykáním se stravou, a které také vznikají při rozkladné činnosti baktérií, přítomných v trávicím ústrojí. Spolykaný vzduch odchází z části při říhání, plyny jsou pak také částečně vstřebávány stěnou střev, anebo odcházejí konečníkem ven z těla. Pokud je rovnováha shromažďování a výdeje plynů narušena, dochází k tvorbě bublinek, které zpění hlenový povlak na stěně trávicí trubice a ten pak zamezuje přirozenému vstřebávání a odchodu plynů. Toto je potom příčinou pocitu plnosti, plynatosti a napětí v břiše.

Tzv. tříměsíční koliky se projevují pravidelnými záchvaty pláče asi půl hodiny po kojení nebo krmení a mohou být (po vyloučení organické příčiny lékařem) projevem poruchy trávení. Tyto obtíže se projevují převážně v prvních třech měsících po narození – odtud pojmenování tříměsíční koliky. Jednou z jejich příčin je mléčná strava, která vyvolává po dobu několika hodin zvýšenou tvorbu pěny v trávicím ústrojí a zamezuje tak vstřebávání a odchodu plynů.

Na doporučení lékaře lze Sab simplex podávat dětem při zvýšené plynatosti i po operacích, po otravě saponátovými prostředky (prací prášky) a k přípravě diagnostického vyšetření v oblasti břicha (sonografie, rentgenové vyšetření, endoskopie) či ke snížení stínů způsobených plynem.

Účinné kapky Sab simplex se nevstřebávají, ale vylučují se stolicí v nezměněné podobě, navíc mají příjemnou malinovou chuť a proto děti tyto kapky rády užívají.

lékař radí • zdravá rodina 12/99 • s. 15