Jak pečovat o suchou a citlivou kůži

Kožní lékař se ve své každodenní praxi setkává s řadou onemocnění, kde jedním z hlavních příznaků bývá suchost postižené kůže. Suchá, méně pružná, olupující se kůže bývá především u pacientů s atopickým (dětským) ekzémem, kontaktním alergickým ekzémem, ichtyózou a lupenkou. V některých rodinách se vyskytuje nápadná suchost pokožky u více členů, aniž by byla doprovázeny jiným kožním onemocněním.

Suchost kůže může být způsobena i některými zevními vlivy, jako např. nadměrným opalováním, častým používáním běžných mýdel a pěny do koupele, opakovaným kontaktem pokožky se saponáty a dalšími chemickými látkami, které běžně používáme v domácnosti.

Přesušení kůže se stupňuje v zimním období, kdy je pokožka dlouhodobě vystavována nižší vlhkosti okolního prostředí a větrnému a mrazivému počasí.

Nejpříjemnějším a nejúčinnějším způsobem péče o suchou kůži jsou olejové koupele. Olejová koupel očistí pokožku mnohem šetrněji než běžná mýdla nebo mycí emulze. Dobře rozpouští a odstraňuje z kožního povrchu pot, kožní maz i opotřebované zrohovatělé buňky a zároveň kůži zvláčňuje a ošetřuje tak, že již většinou není nutné další promašťování kosmetickými krémy po očistné koupeli. Léčebná olejová koupel zvláční kůži a zadrží v ní více vody. Olej se ukládá ve formě jemně rozptýlených kapiček na povrchu pokožky, kde se tak vytváří jemný olejový film. To vede při pravidelném užívání k obnovení porušeného nebo nedostatečného kožního tukového pláště.

Vzhledem k těmto příznivým účinkům často předepisujeme svým pacientům olejovou lázeň LINOLA FETT ÖLBAD. Obsahuje tekutý parafín a nenasycené mastné kyseliny s velmi jemným rozptýlením. Neobsahuje žádné konzervační přísady. LINOLA FETT ÖLBAD se používá nejméně 2-3x týdně. Podle typu a intenzity onemocnění je možná i každodenní aplikace. Do plné vany přidáváme 30-40 ml, u částečných koupelí přiměřeně méně (dětská koupel 5 ml, koupel rukou a nohou 2 ml). Teplota lázně nemá přesáhnou 37°C, doba koupele 15-20 minut. U dětí postačuje 5-10 minut.

Přípravek je možno použít i jako sprchový olej, potom stačí nanést na vlhkou pokožku 20 ml oleje a stejnoměrně rozetřít. Následným osprchováním se kůže dobře očistí.

Kůži po olejové koupeli jemně osušíme měkkým ručníkem, netřeme, spíše jemně poklepáváme. Přílišné tření může kůži podráždit, zvýšit svědění a odstranit léčebnou vrstvu oleje.

čebné olejové koupele představují pro všechny pacienty se suchou kůží a především pro ty s ekzémy výrazné rozšíření léčebných možností. Jejich pravidelné používání často umožní značně snížit užívání hormonálních mastí a krémů.

Někteří pacienti mívají velmi suchou a hrubou kůži jen na ohraničených částech těla (například v obličeji, na rukou, na nohou apod.). V těchto případech se osvědčuje pravidelné používání zvláčňujících mastí a mastnějších krémů s přídavky hojivých účinných látek. I pacienty s velmi citlivou kůží je dobře snášen hydrofobní oleokrém LINOLA FETT N, který neobsahuje žádné konzervační přísady. Dobře hojí drobné trhlinky kůže.

Hlavní účinnou složkou tohoto mastného krému jsou nenasycené mastné kyseliny, které působí protizánětlivě, podporují prokrvení a hojení a napomáhají obnovení účinné kožní bariéry.

Promašťovací krém vtíráme lehce několikrát denně do postižené kůže, ale vždy jen tolik, kolik se vstřebá. Pouze na noc naneseme silnější vrstvu krému a kryjeme tenkými bavlněnými rukavicemi nebo světlými ponožkami. LINOLU FETT N využíváme především k ošetřování suchých ložisek ekzému v období, kdy nedáváme hormonální masti na doléčení. Vhodná je i k hojení popraskané kůže na rukou, vzniklé častým používáním saponátů, a k ošetřování záděr okolo nehtů. Dále používáme u kojenců v zimním období k ochraně obličeje před omrznutím. Často nám pomůže zlepšit i úporné vyrážky okolo úst, které si způsobí děti častým oblizováním rtů a okolní kůže a dlouhodobé olupování a praskliny na bříškách prstů a na chodidlech, které jsou častou formou ekzému u školních dětí. LINOLU FETT N doporučujeme i kojícím matkám k ošetřování bolestivých trhlinek na prsních dvorcích a na bradavkách.

Závěrem je třeba připomenout, že příznivý efekt kožního léku se nikdy neobjevuje po několika namazáních, ale až po dlouhodobém a pravidelném ošetřování.

MUDr. Štěpánka Čapková,
d
ětské kožní odd. Fakultní nemocnice Motol

lékař radí • zdravá rodina 11/99 • s. 13