Stáří moje, na slovíčko!

Když se stmívá, když je večer, tak si rozsvítíme lampu. Naše stárnutí nebo naše stáří, tedy náš životní večer, má také svou lampu. Záleží na každém, aby tuto „lampu“ hledal a našel. A uměl ji rozsvítit, a tím si svůj život projasnit, zkvalitnit. Nabízím vám desatero zamyšlení. Jakou životní „lampu“ si vyberete, to už je na vás.

  1. „Brala jsem mládí, musím brát i své stáří“ řekla naše 95letá známá. Je to jednoduchá věta, ale je z ní cítit a vyčíst hluboce prožitou moudrost.
  2. Jediný způsob, jak dlouho žít, je být starý.
  3. Bylo by dobré prožít svůj seniorský věk tak, aby vám nedělal vrásky na duši, když je dělá na tváři.
  4. Starosti přicházejí samy, avšak radosti si musíme udělat my. „Máte-li velké starosti, radujte se z maličkostí“ praví čínské přísloví. Radost i v seniorském věku je totiž jakási mozaika, složená z malých radostí. Starořecký filozof Demokritos řekl: „Moudrý je ten, který se raduje z toho, co má, ne ten, který se rmoutí nad tím, co nemá.“
  5. Člověk zůstává aspoň „funkčně“mladý, pokud je ještě schopen učit se a získávat nové znalosti. To vám mohou potvrdit posluchači univerzit 3. věku. Pokud není ve vašem bydlišti taková univerzita, staňte se pravidelným posluchačem rozhlasové akademie 3. věku. Vysílá každý týden od 8.30 do 9.00 hodin ráno na středních vlnách Rádia Svobodná Evropa a reprízu můžete sledovat stejný týden na stanici Český rozhlas 2 – Praha vždy ve středu večer od 21.30 do 22.00 hodin.
  6. Zdraví si můžete upevnit i ve stáří tím, když vidíte, co jíte, a ne když sníte, co vidíte.
  7. Přestaňte naříkat, že jste už staří, že byste chtěli být zase mladí. To se přece nikomu nepovede. Ničím nestárne člověk rychleji, než neustálým fňukáním, že stárne.
  8. Snažte se žít 365 dní v roce spokojeně a smysluplně. Je to v seniorském věku velké umění.
  9. Je důležité, aby každý měl ve stáří nějaký svůj program, jak doporučuje prof. MUDr. Pacovský a jeho učitel akademik Josef Charvát.
  10. Je na vás, zda budete každý den či rok chápat jako dar. Zvolte si takový aktivní životní styl, který by se stal nenásilným předpokladem pro prodloužení vitality vašeho věku.

A nyní si vyberte svou „lampu“, která vám bude dlouho svítit a doprovázet vás seniorskou životní cestou.

Prof. MUDr. Ota Gregor, DrSc.

na okraj • zdravá rodina 10/99 • s. 6