Manažerem vlastního zdraví

Týdeník Vlasta přináší v rubrice Manažerem vlastního zdraví ve 42. čísle, které vyjde 14. října, informace o tom, jak enzymy pomáhají dětem. O čtrnáct dní později, ve 44. čísle, se dozvíte mnohé o problému, který trápí vysoké procento lidí – o inkontinenci.

Jana Strýčková, moderátorka televizního magazínu „O zdraví“

V minulém čísle Zdravé rodiny jsme Vám představili publicistický magazín ostravského studia ČESKÉ TELEVIZE O zdraví. Tentokrát jsme hovořili s redaktorkou a moderátorkou tohoto magazínu Janou Strýčkovou, se kterou se z celého autorského kolektivu na obrazovce setkáváme nejčastěji. Vedle toho, že každý týden moderuje pořad O zdraví, který je v premiéře vysílán na ČT 2 vždy v sobotu kolem 13,10 hod. a opakuje se v úterý dopoledne v 11,30 hod. na ČT 1, Jana Strýčková připravuje i své vlastní příspěvky. Práce má tedy víc než dost, ale dělá ji ráda. Se zaujetím o ní říká: „Je to o zdraví a zdravém životním stylu, a to by mělo člověka zajímat především. Protože když není zdráv, tak nemůže dělat nic.“

Jak dále zdůrazňuje Jana Strýčková, práce v televizi je obohacením i pro ni samotnou. Setkává se s odborníky a s životními příběhy lidí, kteří překonali různé zdravotní překážky. A má radost, když to, co se dozví, může předávat divákům. „Když vidíte, jak někteří lidé dokáží bojovat s těžkou nemocí a jak zvládají nejrůznější problémy, tak v tu chvíli si člověk uvědomuje, o čem je život,“ říká populární moderátorka pořadu O zdraví . V poslední době na ni nejvíce zapůsobila návštěva u rodiny Sekaninových, jejichž sedmiletá dcera Natálka prodělala mozkovou příhodu a bojuje o návrat zpět do života. Mnoho nového se Jana Strýčková dozvěděla z rozhovorů s MUDr. Annou Loskotovou z Vysokého Mýta, MUDr. Jiřím Riedlem z Bludova a MUDr. Alexandrem Fesikem z Ostravy, výjimečnými osobnostmi české medicíny, a takových setkání je mnohem více.

Divácký ohlas na publicistický magazín O zdraví je veliký. Podle Jany Strýčkové si lidé začínají uvědomovat, že mají za své zdraví zodpovědnost, že nestačí zajít za doktorem a čekat na pilulku, která je spasí. Každý z nás musí sám pro své zdraví něco udělat.

zprávy • zdravá rodina 10/99 • s. 8