Šestkrát o chřipce

MUDr. Vladimír Polanecký

Když se dnes zeptáte někoho, komu teče z nosu, pálí ho oči a bolí „celý člověk,” jak se má, určitě vám odpoví, že to za nic nestojí, protože má chřipku. Laik myslí, že ví, o čem mluví, lékaři jen v duchu zalomí rukama a jmou se trpělivě vysvětlovat, že takovéto příznaky zdaleka neznamenají, že se skutečně jedná o chřipku. I za vás, vážení čtenáři, jsme položili šest otázek MUDr. Vladimíru Polaneckému, hygienikovi hl. m. Prahy.

1. S příchodem podzimu, ranních mlh a poměrně velkých teplotních rozdílů začneme mnozí posmrkávat, pokašlávat a je nám na nic. Jak poznáme, že jde “jen” o nachlazení, a ne o chřipku?

„Chřipkové onemocnění obvykle začíná velmi prudce. Jeden den vám ještě nic není a druhý už byste se raději neviděli. Bolí vás hlava, cítíte se ochable, unaveně, máte pocit rozlámanosti a schvácenosti. V prvních hodinách se objevuje dráždivý kašel, škrábání a pálení v krku, pocit palčivosti za hrudní kostí. Nemáte o nic zájem, chce se vám spát, ale je to spaní jako na vodě. Rýma nebývá, zato katar průdušek a spojivek. Přidává se horečka kolem 39 – 40 stupňů Celsia, která trvá asi čtyři dny.
Nenastanou-li komplikace, po této době najednou klesá teplota, zmizí bolest hlavy, dostaví se značná úleva.“

2. Jaké mohou přijít komplikace?

„Průběh nemoci je velmi variabilní. Někdy může proběhnout téměř nepozorovaně, jako rýma a lehké škrábání v krku, jindy se může vyvíjet bouřlivě a z lehkého kataru přejít k plicním komplikacím, zápalu plic, zápalu pohrudnice, zánětům nosních dutin, zánětu srdečního svalu apod. Někdy se objevují poruchy zažívání, bolesti v břiše, zvracení, průjmy. Ať tak či onak, neměli bychom žádný z příznaků přejít bez povšimnutí. Doporučuji raději hned vyhledat lékaře.”

3. Lze chřipce předejít například otužováním, homeopatiky, zvýšeným přísunem vitamínů apod.?

„Jediný vhodný způsob, jak onemocnění předejít, je nechat se včas očkovat. Skutečná chřipka přichází v zimních měsících, v prosinci, lednu, únoru, je tedy ještě dost času navštívit svého lékaře nebo raději nejbližší hygienickou stanici. Na chřipku je třeba myslet i při cestách do tropů a subtropů, ale i na Aljašku, kde se vyskytuje v našem letním období!”

4. Za očkování se platí?

„Očkování proti chřipce je ze zákona plně hrazeno státem u lidí, kteří jsou sledováni pro kardiovaskulární choroby, nespecifická onemocnění plic (např. astma), onemocnění ledvin a pro diabetes. Ti ostatní, kteří se chtějí nemoci vyhnout, si musí látku zaplatit. Vakcína stojí podle druhu od 150 do 240 Kč. Vezmete-li v úvahu, kolik potom eventuálně “prochoříte”, pominete-li zdravotní důsledky, je to jistě pakatel.”

5. Co když přijdu ke svému lékaři a on vakcínu mít nebude? Mohu si ji koupit třeba v lékárně?

„Dobrý lékař má jistě přehled o svých pacientech a dostatečné množství očkovací látky si včas na hygienické stanici objednal. Pokud ji nemá a pošle vás do lékárny, zaplatíte tam přibližně 250 Kč ze svého. Epidemiologové však takovýto způsob velmi neradi vidí, protože přenosem dochází k porušení chladového řetězce a vakcína ztrácí účinnost.“

6. Je očkování stoprocentní ochrana?

Žádné očkování nepůsobí na 100 %. U chřipky platí, že to je ze 70 – 90 %. V každém případě však nemá očkovaný komplikace a na chřipku nezemře.”

redakce

lékař radí • zdravá rodina 9/99 • s. 15