Existuje „Nemoc ulejváků”?

Jistě jste si domysleli, že žádná taková nemoc neexistuje. Tento hanlivý název si vysloužili ti, kdo trpí chronickým únavovým syndromem, o jehož existenci lidé, ba někdy i lékaři, prakticky nic nevědí. Postižený člověk je – chudák – považován za lenocha, hypochondra nebo simulanta jenom proto, že ostatní nemají žádné informace. Postižený je nešťastný, ale rozhodně není “ulejvák.” Obyčejně začíná tato nemoc takřka ze dne na den, bez varovných předcházejících příznaků. Pacient si stěžuje na silnou, prakticky nezvládnutelnou únavu, která není přechodná, nýbrž trvá měsíce, ba i několik let. Stěžuje si kromě stálé únavy na pocit vyčerpání, na značný pokles výkonnosti, na neurčité bolesti svalů a kloubů, na poruchy spánku či na depresivní stavy spolu se zvýšenou teplotou. Nemoc není smrtelná, vede však k invaliditě. Její příčinu hledají lékaři hlavně v poruše obranného imunitního systému, způsobenou často dlouhotrvajícím stresem, který dovede snížit imunitu. Pacient si tedy nezaslouží urážlivé označení ulejváka.

Ale POZOR! Není únava jako únava. Může být počátečním příznakem nastupující virózy – chřipky s kašlem či rýmou. V takovém případě mizí únava za několik málo dní spolu s odezněním chřipky.

Ale další POZOR! Nepřejděte do druhého extrému. Neberte únavu jako výmluvu pro svou lenivost, tedy proti vlastní aktivitě. Vždyť každý člověk, každý jeho orgán či orgánový systém je stavěn pro aktivitu. Pro každého platí: lenivět znamená rezivět. Neexistuje žádný biologický zákon, žádný vážný důvod – pochopitelně kromě chorob – který by mluvil proti aktivitě. Vždyť lidský organismus funguje dobře jen tehdy, jsou-li na něj kladeny funkční nároky. Aktivita, fyzická i mozková, je jedním ze základních fyziologických nároků a má blahodárný vliv na člověka, na jeho srdce, plíce, svaly, klouby i mozek. Ani tato únava, vyplývající z přirozené aktivity, si nezaslouží hanlivé označení „ulejvák.“

Chcete-li se dozvědět více o únavovém syndromu a zejména o vlivu porušené imunity na její vznik, přečtěte si knihu Chronický únavový syndrom, kterou napsali MUDr. Martin Nouza, CSc., a MUDr. Jaroslav Svoboda a která vyšla nedávno v nakladatelství Galén v Praze.

Prof. MUDr. Ota Gregor, DrSc.

na okraj • zdravá rodina 9/99 • s. 13