Bez zákona …

Bylo 29. března 1996 okolo poledne, když Miloslav Blahož přivezl do kolínské nemocnice svou dceru. Měla odřené ruce a bouli na hlavě. Na bolesti hlavy si také po havárii stěžovala. Jinak žádné zranění, mluvila, chodila. Ještě než se za ní zavřely dveře ambulance, poprosila otce, ať jde o patro výš – na ortopedii – a omluví ji, že v sobotu nenastoupí do služby. Splnil její přání a jel domů. Za hodinu do nemocnice zavolal. Lékař byl klidný: “Je to otřes mozku a šok, nic se neděje.” Mezitím však Martina upadla do bezvědomí. Už se neprobrala. Zemřela o půl roku později v pražské nemocnici na Homolce.

Asi nikdo se neumí smířit se smrtí dítěte. Obzvláště těžké to muselo být pro rodiče. Jejich tragédie se odehrála v nemocnici, kde pracovala nejen Martina, ale také její matka. Zkušená zdravotní sestra nechápala: Proč vzali Martinu na počítačový tomograf až poté, co omdlela? Proč nám nezavolali hned, ale poslali telegram až v pět odpoledne?

Z policejního vyšetřování, které z popudu rodičů bylo posléze zahájeno, vyplynulo, že rentgenolog stanovil chybnou diagnózu. Kdyby rozeznal, že nejde o přímé krvácení do mozku, ale o tzv. epidurální (krvácení mezi mozkem a mozkovou plenou – pozn. redakce), mohli kolínští chirurgové Martině pomoci. Proč však, když už si na operaci netroufli, otáleli s převozem do Prahy? Na to nikdo neodpověděl.

Snad mi Blahožovi prominou. Když mi poprvé řekli o svém podezření, že kolínští lékaři čekali na Martininu smrt, aby jí mohli odebrat orgány, připadlo mi to už přespříliš. V americkém hororu, tam se něco takového může stát! Ale v Kolíně? Dnes už bych si tak jistá být netroufla.

Měli pravdu ti, kdo tvrdili, že transplantační aféra, kterou rozdmýchali před prázdninami ministr zdravotnictví s bývalým ředitelem ostravské nemocnice a řádně přiživili poslanci, může poškodit celý transplantační program. Soudím podle sebe. Od té doby pochybuji. A často myslím na Martinu… Každý z nás je potenciálním dárcem a také potenciálním příjemcem orgánů. Pochyb se nezbavíme, dokud nebudeme mít nový a spolehlivý zákon o transplantacích.

PhDr. Irena Jirků, MF Dnes

na okraj • zdravá rodina 9/99 • s. 13