Dagmar Havlová ke Květinovému dni

Jsem ráda, že mohu letos opět převzít záštitu nad Květinovým dnem a podpořit tuto záslužnou akci. Také mne, stejně jako mnohé z vás, bohužel váží k onkologické problematice osobní prožitky a zkušenosti. Proto se snažím podpořit boj s touto zákeřnou chorobou a ráda bych všem dala alespoň kousek ze své síly, která mně v minulosti pomáhala překonávat tyto nástrahy. Vím, že je to dlouhodobý a nesnadný úkol, a proto vítám každý krok, který kdokoliv učiní na cestě za zlepšení životního prostředí, za snížení škodlivých návyků či za změnu životního stylu ať jde o drobné činy nebo rozsáhlé akce velkých podniků.
Všichni víme, jak je důležitá prevence, jak důležité je předcházet nebezpečí zhoubného onemocnění. Má Nadace 97 si dala za cíl předcházet onkologickým chorobám. Proto jsem se také rozhodla podporovat Masarykův onkologický ústav v Brně. Ovšem smysl Květinového dne je mnohem hlubší. Žije mezi námi mnoho lidí, jimž není dopřáno plné zdraví. A to by nás mělo vést k tomu, abychom byť jen malým skromným darem, za nějž budeme odměněni žlutým kvítkem, přispěli k vědeckým výzkumům i k důstojnějšímu životu těch, jejichž zdraví bylo podlomeno právě tímto zákeřným onemocněním.

zr5_5c.jpg (17316 bytes)Z přijetí v Bílém domě paní Hillary Clintonovou

Květinový den byl už před rokem sondou do našeho nitra: zda umíme uprostřed své pohody myslet i na ty, kteří třeba žijí v úzkosti nemoci a strachu. I letošní Květinový den se stane symbolem porozumění, ochoty a pomoci.
Při slavnostním večeru divadelních umělců jsem se přiznala k tomu, že miluji žluté růže, žluté květiny, protože přinášejí paprsek slunka, pohody i naděje. Věřím, že i ta malá žlutá kytička, kterou získáte za svůj příspěvek pro onkologii, vám přinese do duše pocit hřejivého tepla, že jste podali pomocnou ruku tam, kde to bylo právě třeba.
Moc bych si přála, aby naše země tuto středu skutečně rozkvetla a aby většina z nás si připjala na šaty žlutý kvítek jako symbol solidarity, naděje a odhodlání přičinit se o to, aby se konečně toto zákeřné onemocnění dalo na ústup.
Přeji vám všem dostatek sil, mnoho štěstí i naději.

Vaše havl.gif (440 bytes)

 

editorial • zdravá rodina 5/98 • s. 5