Průjmová onemocnění

Průjmová onemocnění představují v dětském věku neobyčejně důležitou skupinu onemocnění. Nejen v rozvojových zemích, kde ohrožují tato onemocnění život dětí, ale také v zemích s vysokou životní úrovní a dobrými hygienickými podmínkami, jsou průjmy vážným stavem, který je nutno léčit.

Průjem je akutní onemocnění, které je charakterizované vyprazdňováním četných vodnatých, částečně hlenových stolic.
Průjmová onemocnění způsobují značné ztráty vody z organismu. Podle ztrát vody (dehydratace) se rozlišuje lehký, středně těžký a těžký průjem. Při dehydrataci dítěte můžete pozorovat horečku, oschlé rty a jazyk a výrazné změny v chování dítěte.
Příčin průjmových onemocnění je celá řada. Jsou to různé viry, bakterie, houby, paraziti, potravinové otravy, průjmy způsobené poruchami výživy, střevní alergie (např. nesnášenlivost kravského mléka), poruchy funkce enzymů a poruchy štěpení a vstřebávání látek, poruchy střevní flóry (např. po léčbě antibiotiky) a další jiné příčiny. U kojenců a malých dětí je nutná rychlá léčba u lékaře, protože jejich život může být průjmem ohrožen (dehydratace).
Jako doplněk léčby předepsané lékařem vám nabízíme několik rad.

Hlavní zásady

Nahrazujte ztráty vody a solí způsobené průjmem:

aby dítě netrpělo dehydratací, je třeba mu dávat pravidelně pít rehydratační roztok (jsou k dispozici hotové přípravky v lékárně)
(doporučují se takové přípravky, kde po naředění vodou připadá na 1 litr roztoku okolo 60 milimolů sodíku (Na) a 13,3-20 gramů glukózytzv. WHO roztok).
Čaj bez přidání glukózy a elektrolytů by neměl být k zavodňování používán.

Přestaňte dítěti dočasně podávat přípravky obsahující sušené kravské mléko:

dítě je může špatně snášet, protože jeho střevní sliznice je choulostivá. Dávejte mu protiprůjmovou dietu.

Neodkládejte příliš dlouho návrat k normální stravě:

protiprůjmové diety jsou nízkokalorické, proto je nepodávejte příliš dlouho. Jakmile pomine akutní fáze onemocnění (1-2 dny), postupně obnovte přechod na obvyklou stravu.

V praxi

Do 3 měsíců

Pokud dítě kojíte, pokračujte v tom. Každé kojení doplňte rehydratačním roztokem; dejte ho dítěti tolik, kolik vypije. Neváhejte mu jej nabídnout každou hodinu, vždy tolik, kolik vypije.
Pokud nekojíte, nahraďte mléko v lahvi „rehydratačním roztokem“.
Dítěti tak budete prvních 12 nebo 24 hodin každou hodinu dávat rehydratační roztok v množství, jaké vypije.
Když se zdá, že dítě již nemá žízeň, nejpozději však po 48 hodinách mu opět začněte podávat mléko (viz dále), přitom mu však i nadále nabízejte rehydratační roztok; pokud jej odmítá, znamená to, že jej již nepotřebuje.

4-6 měsíců

Pokud dítě kojíte, pokračujte v tom; pokud ne, dočasně přestaňte podávat přípravky obsahující sušené kravské mléko. V obou případech však dítěti podávejte takové množství rehydratačního roztoku, jaké vypije. Jakmile pomine akutní fáze průjmového onemocnění, postupně přejděte opět na obvyklou stravu.
Např. můžete dítěti dát ke snídani, svačině a večeři láhev s mlékem bez laktózy s rýžovou moučkou; k obědu bramborovou kaši s rozvařenou mrkví nebo kaši z mrkve a rýže a ovocný protlak s jablky, banány či borůvkami.

Nad 6 měsíců zásady zůstávají stejné jako u nejmenších kojenců

Je možno podávat: dietní suchary, slané tyčinky, slaný rohlík (ne čerstvý); Vařenou mrkev osolenou, namixovanou, 2-3 čajové lžičky Suchý brambor namačkaný vidličkou, případně mixovaný Rýže rýžový odvar Hovězí vývar maso na drobné kousky, případně mixované Banány, borůvky bez mléka a cukru

Nezapomeňte dávat pravidelně pít mezi jídly a také v noci!

Má-li Vaše dítě silný průjem, dbejte důsledně na to, abyste zabránili ztrátám vody: Sledujte četnost a vzhled stolice Alespoň 2x denně dítěti měřte teplotu V případě obzvláště silného průjmu dítě 2x denně zvažte Všimněte si, zda zvrací.
Do lahvičky s pitím je možno přidat dětem do 1 roku 2x denně 1/2 sáčku přípravku Smecta; dětem od 1-2 let 2x denně 1 sáček Smecta; dětem nad 2 roky 3x denně 1 sáček Smecta.
Jedná se o osvědčený a celkem bezpečný přípravek, který by neměl v žádném případě dítěti uškodit.

MUDr. Milan Lexa

lékař radí • zdravá rodina 7-8/99 • s. 31