Prochází láska opravdu žaludkem?

gregor.jpg (2510 bytes)Jak u koho. Vždyť každá mince má dvě stránky. Tedy ne jen láska může „procházet žaludkem“, ale i neláska. Posuďte sami. Je skoro neuvěřitelné, kolik existuje lidových rčení, která vyjadřují vztah mezi ne vždy pozitivními emocemi a trávicím ústrojím. Zde je malý výběr.

Manželka mne otravuje, mám jí plné zuby. To tedy nemohu spolknout. Je mi z tebe na zvracení. Od rána mi leží v žaludku. Obrací se mi z toho žaludek. Co sis nadrobil, sněz. Nebo: Bolí mě z něho břicho. To jenom těžce strávím. Jsou známy i výzvy lokalizované do nejvzdálenějších oblastí trávicí roury. Mají čistě emocionální význam, i když uskutečnění takové výzvy nikdo nečeká.

Z technologické praxe kuchyňské úpravy jídel pocházejí další aforismy: Ohřívá si svou polívčičku. Skočil mi na špek. Je v pěkné rejži či kaši. Pěkně mi osolil a opepřil život. Vede kyselé řeči, vede pikantní řeči. Pomsta je sladká. Je neslaný, nemastný. Chodil stále kolem horké kaše. Je jako nedopečená bábovka.Pěkně ho vypekla. Táhl se za mnou jako štrůdl. Byl tam vařený pečený. Je suchar. Kyne nám před očima. Nemá smysl plakat nad rozlitým mlékem. Ať se smaží ve vlastní šťávě. Je opravdu v pěkné bryndě. Musí pohár hořkosti vypít až do dna. Nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Sytý hladovému neuvěří. Odříkávaného největší krajíc.

Ovšem jsou tací, kteří tu svoji oslovují „ty má nejsladší“ a „samou láskou by ji snědli“.

Dobrou chuť vám přeje

Prof. MUDr. Ota Gregor, DrSc.

na okraj • zdravá rodina 6/99 • s. 8