Lék proti vypadávání vlasů

Tomáši Pašingerovi z Prahy je 21 let a pracuje jako spojový mechanik. Na své poslední prázdniny před 3 lety nikdy nezapomene. Právě dokončil školu, získal řidičský průkaz, koupil si staré ojeté auto a s kamarády začal cestovat po republice. Přespávali po kempech i jen tak pod širákem a o své dlouhé vlasy, které si tehdy nechal narůst, se vůbec nestaral. Od rána do večera přitom měl neustále na hlavě kšiltovku. „Když léto skončilo, začala mě hrozně svědět pokožka na hlavě. Měl jsem ji načervenalou a pořád jsem se drbal. Dříve jsem měl husté, suché vlasy a teď mi najednou začaly vypadávat.“

Tomáš si nejprve koupil vodu proti vypadávání vlasů, která mu ale pokožku vysušovala ještě více. Pak zkoušel další a další přípravky i ty nejdražší na našem trhu. Zatímco dříve o vlasy vůbec nedbal, nepříjemné okolnosti ho přinutily k tomu, že se stal postupně odborníkem. Ale 2 roky stejně nic nepomáhalo. Některé přípravky sice třeba zlepšily kvalitu vlasů, pokožka však zůstávala rudá a vlasy dále řídly.

pasinger.jpg (5690 bytes) sula.jpg (6697 bytes)
Tomáš Pašinger MUDr. Jan Šula

„Vyzkoušel jsem všechno, co bylo na trhu, až jsem před půl rokem uviděl v lékárně letáček na REGAINE. Psalo se v něm, že je jediným registrovaným lékem proti vypadávání vlasů. A mohu potvrdit, že to je něco úplně jiného!“

Po dvou měsících Tomáš začal pozorovat změnu k lepšímu. Pokožka konečně vypadala zdravě, svědění ustalo a vlasy, které měl velmi slabé a jemné, takže nebyly ani vidět, dostávaly barvu a zpevňovaly se.

„Postupně se to stále lepší a věřím, že když budu REGAINE používat déle, bude výsledný efekt ještě výraznější,“ s ulehčením říká Tomáš Pašinger.

MUDr. Jan Šula je vedoucím lékařské skupiny v soukromém zdravotnickém zařízení v Praze na Žižkově. Kromě základních zdravotnických specializací zde rovněž provádějí transplantace vlasů a v rámci korektivní dermatologie se starají o vlasový porost a pokožku hlavy v celém rozsahu.

Dr. Šula byl před 7 lety na stáži v USA a z vlastní iniciativy se zajímal o možnosti řešení ztráty svých vlasů. Protože pracoval v nemocnici, měl přístup k dermatologům a plastickým chirurgům. Ti ho dokonale seznámili jak s metodou konzervativní, tak chirurgickou. Zjistil přitom, že v oblasti konzervativní, tj. standardní péči bez chirurgického zákroku, ve Spojených státech používají už jen 2 hlavní prostředky REGAINE a biostimulační laser.

Po návratu do Prahy dr. Šula otevřel se svým kolegou praxi, kde prováděli transplantaci vlasů s aplikací přípravku REGAINE. Za 5 let už tak ošetřili na 1150 pacientů. Po transplantaci se nejprve půl roku čeká, až vlasy povyrostou. Pak se po dobu 6 měsíců každý den dvakrát používá REGAINE. Jak uvádí dr. Šula, je také důležité pravidelně mýt hlavu šampónem PREGAINE. Sám už se takto podrobil dvěma transplantacím vlasů.

„REGAINE je jediný preparát nejen na našem trhu, ale na světě vůbec, který má prokázanou účinnost na zkvalitnění stávajících vlasů a případný růst vlasů nových. Zkvalitňuje pokožku a zlepšuje její prokrvení, takže stávající vlasy nevypadávají,“ zdůrazňuje MUDr. Jan Šula.

Text dr. Jiří Halousek

lékař radí • zdravá rodina 5/99 • s. 19