Vzniku zubního kazu lze předejít správnou zubní pastou

O tom, že nejrozšířenější prostředek prevence zubního kazu představují zubní pasty, není sporu. Zmiňujeme-li prevenci, je velmi důležitá technika čištění zubů, pravidelnost, ale také samozřejmě zubní pasta.

Nejznámějším prvkem, často zmiňovaným v souvislosti s prevencí, je fluor. Tento prvek je velmi rozšířený v přírodě: v horninách, ve vodě, u člověka a u zvířat především v kostech a zubech -, v rostlinách i ve vzduchu, který dýcháme. I přes tyto skutečnosti je dle mezinárodního šetření dokázán nedostatečný přísun zmíněného prvku, a z toho vyplývající nedostatečná prevence zubního kazu. Z důvodu závažných argumentů, jako např. pachuť vody, se postupně upustilo i od fluorizace pitné vody. To všechno jsou skutečnosti vedoucí ke stále se zvětšující kazivosti zubů. A přitom je fluor tak potřebný: posiluje povrchové vrstvy skloviny, remineralizuje odvápněné části skloviny obdobně jako sklovinu poškozenou kyselým prostředím v ústech.

Shrneme-li předešlé informace, dojdeme k závěru, že fluor je pro stavbu zubu a vůbec prevenci zubního kazu nezbytný. Nejschůdnější cesta, jak tělu fluor dodat, je formou přípravků ústní hygieny s obsahem fluoru. Takovým vhodným příkladem je řada ústní hygieny FLUOCARIL, která je svým obsahem fluoru na trhu ojedinělá a přitom cenově dostupná. Vedle zubní pasty pro dospělé Fluocaril 250 existuje pasta pro děti Fluocaril 180, ústní voda a žvýkačky dvou příchutí.

Přípravky řady Fluocaril lze zakoupit výhradně v lékárnách.


Upozornění redakce: O případných nežádoucích účincích léků zmíněných v redakčních článcích nebo v inzerátech se informujte u lékárníka nebo ošetřujícího lékaře.

lékař radí • zdravá rodina 5/99 • s. 21