Zlata Adamovská

adam.jpg (4097 bytes)Jistě všichni znáte film Pyšná princezna. Je v něm scéna, kdy se princ Miroslav s princeznou Krasomilou na útěku schovávají ve mlýně a když jsou objeveni, nakonec své pronásledovatele nahází do pytlů na mouku. Zatímco princ s princeznou bojují se svými nepřáteli, na lavici nečinně sedí stařenka se stařečkem. Když jsem byla malá, nemohla jsem vystát chvíli, kdy ti dva sedí na lavičce, ruce sepnuté v klíně, kroutí palečky a na otázku, co vy tady, odpovídají s úsměvem: „Meleme, meleme.“ Říkala jsem si, proč proboha nejdou na pomoc princi s princeznou? Proč sedí a nic nedělají? To já bych nikdy takhle nečinně neseděla.

Dnes už stařečkům rozumím. I já bych občas ráda jen seděla na lavičce. Zvlášť na jaře, kdy se dostaví takzvaná jarní únava a člověku dochází dech i energie. Proč se naše vyčerpání každý rok opakuje? Proč ve snaze dosáhnout svých cílů jsme ochotni sáhnout si až na dno svých sil? A jak se odrazit od toho dna a pokusit se zase plavat s hlavou nad vodou? Odpověď hledá určitě spousta z nás třeba právě v tuto chvíli. Možná, že některým z vás na tyto otázky dokážeme odpovědět v tomto čísle Zdravé rodiny.

Přeji vám, abys vás jarní únava nedonutila sedět nečinně na lavičce, abyste na ni usedali, jen když se chcete na chvíli radovat z přicházejícího jara. Také hodně zdraví, abyste si mohli užívat všechno, co chcete.

adam.gif (407 bytes)

editorial • zdravá rodina 4/99 • s. 5