Fluorový program Synthélabo OTC

fluo.jpg (7728 bytes)Příznivý vliv fluoridových iontů v prevenci zubního kazu je znám po desítky let a byl různými metodami, i plošně, využíván generacemi našich předchůdců. Vývoj pokračoval a byly získány zkušenosti s vyšším účinkem kombinace dvou fluoridů, byly vytvořeny zubní pasty s různým dávkováním fluoridů, provedeny s nimi objektivní klinické studie, změnil se i přístup k chápání optimálních způsobů prevence orientoval se k účinnější individuální odpovědnosti za chrup. Příkladem komplexního pokrytí potřeb prevence zubního kazu a ochrany dásní jsou produkty Synthélabo OTC.

Věnujme stručné poznámky zubním pastám řady Fluocaril. Jde o zubní pasty s vysokým obsahem fluoru, mající statut léčiva. Je-li obsah fluoru vyšší než 1500 p.p.m. jednotek (tzn. 1,5 g fluoru na 1 kg pasty), jde o zubní pasty terapeutické zaregistrované na SÚKL jako léčivo. Jedná se o zubní pastu pro dospělé a děti od 10 let Fluocaril BI-FLUORÉ 250, obsahující 2500 p.p.m. jednotek fluoru. Paralelu k ní tvoří pasta Fluocaril BI-FLUORÉ 180 (1800 p.p.m. jednotek fluoru) pro děti od 6 let. Tyto zubní pasty společně s existující ústní vodou Fluocaril jsou velmi užitečné především pro ty z nás, kteří trpí vysokou kazivostí zubů a jejich chrup jim není lhostejný. Ve Francii byly provedeny studie: dvojitě slepá, kontrolovaná v Grenoblu se závěrem, že Fluocaril BI-FLUORÉ 250 i 180 vykazuje protikazový efekt na mléčný i stálý chrup, a to ještě rok po ukončení studie.

Během školního roku snížil o více než 50 % tvorbu kazu. Marseilleská studie na pěti a dvanáctiletých dětech vedla k prudkému poklesu výskytu nových kazů. Studie v dětské populaci Francouzské Polynézie přinesla nejen zajímavé poznatky z exotického prostředí s extrémně vysokou kazivostí zubů, ale dovolila užitím objektivních indexů zobecnit, že efekt fluoridových přípravků je srovnatelně vysoký i ve velmi odlišných podmínkách. Preventivní a terapeutický efekt fluoridů přímo na sklovinu je všeobecně znám. Méně se možná ví o pozoruhodně příznivém vzájemném podmiňování procesů, jako jsou snížení tvorby plaků, zubního kamene a zvýšení účinného kontaktu fluoridů se sklovinou. Lze předpokládat, že Fluocaril BI-FLUORÉ 250 i 180 přivádí stopový prvek do organismu nejen k ochraně skloviny, ale i pro jiné, dnes potvrzené metabolické potřeby, jako je zpevňování kosti při osteoporóze.

lékař radí • zdravá rodina 4/99 • s. 9