Enzymy a zánět hlasivek

MUDr. Zuzana Veldová je vedoucím lékařem – foniatrem v nestátním zdravotnickém zařízení AUDIOCENTRUM Tv v Praze 7. Jde o jediné zařízení tohoto druhu u nás, při kterém je také prodej a servis sluchadel. Pečují zde o pacienty od dětského věku až po nejstarší generace.

Systémovou enzymoterapii MUDr. Veldová využívá ve své práci už přes 6 let: „V té době byly známé studie s Wobenzymem v oblasti zánětů vedlejších dutin nosních a mě napadlo vyzkoušet tento lék i při zánětech hlasivek komplikovaných otoky u hlasových profesionálů. Osvědčilo se mi to.“

veldova.jpg (12658 bytes)

Primářka MUDr. Zuzana Veldová ošetřuje hlasivky pacienta

Své dosavadní zkušenosti primářka Zuzana Veldová shrnula v přednášce „Využití systémové enzymoterapie ve foniatrii“, kterou měla koncem loňského roku na celostátních foniatrických dnech sekce ORL a foniatrie Všeobecné lékařské společnosti J.E.Purkyně. Zaměřila se přitom na využití Wobenzymu v léčbě otoků hlasivek u hlasových profesionálů. Potíže s hlasivkami může mít každý, ale větší pravděpodobnost existuje u lidí, které je pravidelně namáhají ve svém povolání zpěváci (zejména operní pěvci), herci, učitelé i politici. MUDr. Veldová vytvořila dvě skupiny po 13 pacientech. Jednu skupinu léčila tradičním, konzervativním způsobem, druhé podávala Wobenzym.

Ukázalo se, že léčba Wobenzymem byla pro pacienty přijatelnější, protože neměla vedlejší účinky. To je důležité hlavně u žen, které používají perorální antikoncepci, nebo jinou hormonální substituční léčbu (např. v době menopauzy), protože u nich je klasická protiotoková léčba nevhodná. Po podání Wobenzymu se navíc pacienti rychleji uzdravovali a jeho účinek měl trvalejší charakter. Ze studie také vyplynulo, že Wobenzym lze u hlasových profesionálů užívat také preventivně před zahájením namáhavé sezóny a k posílení imunity před podzimními virózami. V důsledku velké hlasové námahy jsou tyto osoby více náchylné k virózám a různým druhům nachlazení horních cest dýchacích. Zvlášť silný účinek má Wobenzym v kombinaci s antibiotiky.

Ze známých osobností do ordinace MUDr. Zuzany Veldové docházejí např. herci Tomáš Trapl a Jiří Langmajer, jazzová zpěvačka Eva Svobodová i někteří přední politici. Velkým příznivcem systémové enzymoterapie je už delší dobu naše špičková sopranistka Eva Urbanová. Wobenzym jí pomáhá zvládat potíže, které zpěváka doprovázejí při stálých změnách prostředí. Zkušebny mají mnohdy umělou ventilaci, což vysušuje sliznice a způsobuje jejich otoky a někdy i otoky hlasivek. Sliznice jsou přitom zapotřebí k tomu, aby při zpěvu docházelo k dobré rezonanci v oblasti vedlejších nosních dutin.

Wobenzym také pomohl herečce Lilian Malkinové, která je známá především z filmu „Kolja“, kde hrála roli ruské tety. Kvůli chronickým, opakovaným zánětům hlasivek u ní lékaři zvažovali operativní zákrok. Nakonec to díky léčbě Wobenzymem nebylo zapotřebí a herečka mohla odehrát šňůru několika představení za sebou.

Jak říká MUDr. Zuzana Veldová, enzymovými preparáty už léčila na 200 pacientů. Od podzimu loňského roku je začala podávat také u dětí s chronickým zánětem středouší a s následnou nedoslýchavostí. Enzymy u tohoto onemocnění zředí nahromaděný sekret a zmenší otok Eustachovy trubice, takže sekret odteče. „Zatím takto léčím 30 dětí a výsledky jsou slibné zatím jsme nikoho nemuseli poslat na operaci.“

Pokud jde o dávkování, dospělí se zánětem a otokem hlasivek užívají první týden 3×5 dražé Wobenzymu denně a poté 3×2 dražé až do spotřebování celkové dávky 200 dražé. Léčba tedy trvá přibližně měsíc. Děti se záněty středouší jsou léčeny po dobu 12 týdnů a dávkování se řídí jejich hmotností.

Na závěr primářka MUDr. Zuzana Veldová uvádí, že v poslední době začala zkoušet enzymové preparáty také u dospělých pacientů s pískáním, hučením nebo šuměním v uchu. Jednou z příčin této nepříjemné poruchy sluchu jsou nejrůznější degenerativní onemocnění páteře. K nasazení enzymů v této oblasti se odhodlala po vzoru některých kolegů a už získala první pozitivní výsledky.

Text a foto dr. Jiří Halousek


Informace o systémové enzymoterapii a lécích Wobenzym a Phlogenzym naleznete na adrese www.mucos.cz

systémová enzymoterapie • zdravá rodina 4/99 • s. 18