Ptali jste se…

Z četných dotazů, které jsme obdrželi do redakce, vybíráme:

„Jaký význam má fluor pro zamezení tvorby zubního kazu? Doporučujete používání zubní pasty s obsahem fluoru?“ ptá se Jitka L. z Brandýsa nad Labem.

Fluor je důležitý pro ochranu i léčbu skloviny a snižuje tvorbu zubního kamene. Vzhledem k tomu, že v pitné vodě je všeobecně malé množství fluoru, pro udržení zdravého chrupu je vhodné používat zubní pasty obsahující tuto látku. Bližší podrobnosti se můžete dočíst na straně 9 tohoto čísla Zdravé rodiny.

„Kde se mohou onkologičtí pacienti přihlásit k rekondičním pobytům Ligy proti rakovině?“ zajímala se Daniela S. z Karlových Varů.

Rekondiční onkologické centrum Praha společně s Ligou proti rakovině Praha pořádají letos šest rekondičních pobytů. V odborném léčebném ústavu na Pleši 3. 17.5, 19.5. 2.6. a 9. 23.9. V sanatoriu Paracelsus v Meziboří 31.5. 14.6., 14. 28.6. a 6. 20.9. účastníkům je zajištěna bezplatná doprava z Prahy.
Informace získáte na telefonu 02/6274701 nebo na adrese: Rekondiční onkologické centrum Praha, Mánesova 64, 120 00 Praha 2.

„Mám astma. Je mi 26 let a otěhotněla jsem. Mohu užívat své léky proti astmatu? Nepoškodí léky vývoj dítěte?“ ptá se Jaroslava N. z Příbrami.

Nejdůležitější zásadou je, aby Vaše astma bylo plně pod kontrolou, to znamená, abyste byla bez příznaků dušnosti. Stavy ztíženého dýchání, záchvaty dušnosti nejvíce ohrožují plod. Léky používané při akutních obtížích, tj. léky, které uvolňují průdušky, nemohou v dávkách, které doporučí lékař, poškodit ani vás, ani dítě. Léky proti astmatu, které se používají pravidelně a dlouhodobě včetně tzv. kortikosteroidů a jsou podávány inhalačně, vdechováním, také neškodí. Ověřte si vždy typ léku a jeho dávkování u odborného lékaře. Nemyslete jen na léky. Vývoji plodu a vašemu dítěti i po narození škodí, jestliže v těhotenství kouříte! Pokud jste kuřačka, využijte této motivace k tomu, abyste s kouřením definitivně skončila.

dopisy • zdravá rodina 4/99 • s. 22