Časy se mění

jirku.jpg (6779 bytes)Byla to bomba, když Josef Lux svolal novináře a oznámil, že trpí leukémií. Nazítří jeho fotografie nechyběla v žádných novinách a v hospodách se masově spekulovalo, jestli „to nemá z toho hubnutí“. Nemocný politik se udržel na titulních stránkách dlouho: souputníci litovali jeho odchodu z politiky, odpůrci mu přáli brzké uzdravení, lékaři vysvětlovali, co je to leukémie. Nemohla jsem si nevzpomenout na Romana Včeláka. Když se v dubnu roku 1991 dozvěděl svou diagnózu, zašel stejně jako Josef Lux do ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) v Praze. Lékaři zkusili chemoterapii, pak se pokusili najít dárce kostní dřeně mezi Romanovými nejbližšími příbuznými. Neuspěli stejně jako v rodině Josefa Luxe.

Až potud stejná historie. Ale jen potud! Pro Josefa Luxe se momentálně hledá naděje v mezinárodních registrech dárců kostní dřeně, lékaři v novinách celkem otevřeně mluví o šancích, které souvisejí s nepříbuzenskou transplantací.

Roman Včelák v roce 1991 žádnou šanci vlastně neměl. Ne proto, že by byl vážněji nemocen, ale protože mu nikdo neposkytl včas potřebné informace. „Nepříbuzenské transplantace se u nás nedělají. A operace v zahraničí? To byste se nedoplatil,“ odbyl jeho dotazy ošetřující lékař. Když si student FAMU vyjednal na vlastní pěst operaci v Londýně a jeho přátelé ze školy na ni veřejnou sbírkou sehnali tři milióny, obrnili se lékaři z ÚHKT mlčením. Nechápala jsem to. Proč Romanovi nepomohli navázat kontakty v zahraničí? Proč nechtějí s londýnskou nemocnicí spolupracovat a třeba se i přiučit?

Naštěstí časy se mění. Sedm let poté, co Roman a jeho přátelé rozjeli kampaň na podporu českého registru dárců kostní dřeně, se u nás už provádějí nepříbuzenské transplantace kostní dřeně. Lékaři z ÚHKT sami zprostředkovávají pro Josefa Luxe spojení s mezinárodními registry a nijak se nepohoršují nad tím, když si jejich pacient jede pro rady do zahraničí. Myslím, že by se tak chovali, i kdyby Josef Lux nebyl někdejším ministrem.

Časy se mění. Zaplaťpánbůh, k lepšímu!

PhDr. Irena Jirků, MFD

hlavní téma • zdravá rodina 3/99 • s. 6