Jak správně pečovat o kůži dítěte s atopickým ekzémem

Atopický ekzém v posledních letech postihuje téměř 10 % všech dětí. Vznik onemocnění závisí na dědičné dispozici a na vlivech prostředí, ve kterém dítě žije. Kojenci a děti, postižené ekzémem mají mimořádně citlivou pokožku, která je často navíc i velmi suchá. Rodiče těchto dětí musí být proto při výběru všech kosmetických a mycích přípravků velmi opatrní, protože jemná dětská pokožka může reagovat podrážděním i na konzervační přísady a parfémy v jednotlivých výrobcích.

Výběr vhodného prostředku k ošetřování ekzematické kůže je vysoce individuální. Každý nový krém je vhodné několik dnů zkoušet jen na malém okrsku kůže, a teprve při dobré toleranci rozšíříme jeho použití na větší plochy.

Z lékařského hlediska vyzdvihujeme spíše úlohu kosmetiky při osobní hygieně a dále její ochrannou funkci. Kůže kojenců a malých dětí je totiž mnohem tenčí než v dospělosti, povrchová rohová vrstva je méně pevná a není ještě dostatečně chráněná kožním tukovým pláštěm. Zvláště pečlivé ošetření vyžaduje pokožka kojenců a batolat v oblasti podbřišku, přirození a hýždí, kde je trvale vystavena nepříznivému působení moči a stolice v těsných plenkových kalhotkách z neprodyšných materiálů.

Proto při výběru kosmetiky pro dítě s ekzémem hledíme především na ochranné schopnosti jednotlivých přípravků. Látky obsažené v dětské kosmetice musí zvláčňovat suchou kůži ekzematika, zároveň umožňovat dýchání pokožky a působit protizánětlivě. Všechny prostředky raději nakupujeme v lékárně, kde je k dispozici i několik speciálních řad léčebné kosmetiky pro pacienty s ekzémy a citlivou pokožkou. Zárukou kvality těchto výrobků jsou především použité suroviny, jejichž výběr je prováděn na základě dlouhodobých farmaceutických a lékařských výzkumů. Nejlépe poradí s výběrem všech krémů a dalších výrobků kožní nebo dětský lékař, který je o všech nových možnostech ošetření informován na odborné úrovni.

Mimořádnou pozornost věnujeme správnému mytí a koupání ekzematického dítěte. Citlivá pokožka nemá příliš ráda vodu, běžné mýdlo, a zvláště nevhodné je používání koupelové pěny. Voda z kohoutků je sice pitná, ale pokožce svým obsahem chloru příliš nesvědčí. Běžné mycí prostředky navíc narušují ochranný kožní plášť tím, že odstraňují z kožního povrchu látky tukové povahy, tím dochází k přesušení, podráždění a většinou i zhoršení ekzému.

Proto pacientům s ekzémem povolujeme celkovou sprchu nebo vanovou koupel a omytí celého těla pouze 1x až 2x v týdnu. Ostatní dny je vhodné omývat jen místa vlhké zapářky, tzn. místa, kde se dítě více potí a kůže je náchylnější k podráždění. K mytí jsou vhodná jemná dětská mýdla, mýdla s neutrálním nebo kyselým pH nebo speciální mýdla, která obsahují zvláčňující prostředky a kůži při mytí zároveň ošetřují.

V posledních letech často nahrazujeme klasickou péči o čistotu těla olejovými koupelemi. Zároveň s očištěním kůže pokryjí pokožku olejovým filmem, který slouží jako přechodná ochranná vrstva až do obnovení vlastního tukového kožního pláště. Léčebná olejová koupel pokožku promastí a zvláční, a snižuje tak ztráty vody kůží. Tím se často zmírňuje i nepříjemné svědění.

Oleje přidáváme do vanové koupele nebo je možné se pomocí těchto olejů šetrně omýt při sprchování. Jiné typy olejů vtíráme až po osprchování do vlhké kůže.

Pro některé pacienty jsou vhodné přírodní přísady do koupele, tak, jak se používaly po desetiletí. Postupně doporučujeme vyzkoušet koupel z ovesných vloček, z pšeničných otrub, v bramborovém škrobu a některé bylinné koupele.

MUDr. Štěpánka Čapková, dětské kožní oddělení, FN Motol

lékař radí • zdravá rodina 3/99 • s. 21