Obec a zdraví

pejchal.jpg (4965 bytes)Základem zdravého státu je zdravá rodina. Omšelá věta, leč mezi tím státem a rodinou se nachází obec. Někdy tak velká, že o ní ani nevíme, jindy malinká, že známe všechny sousedy a abstraktní pojem obec je jaksi nepatřičný. Jak se ale má k obci zdraví, může být obec nemocná?

Odpově“ zdánlivě jednoduchá. Jako každý živý organismus, může obec kypět zdravím či skomírat. Co je však příčinou prvého či druhého? Tvrdím, že vyřizování věcí svých. Pokud se narodím či zvolím pro svůj život obec malou, pak zajisté je nejdůležitější mít blízko k přírodě a dobré sousedy. Ve velkoměstě patřičný díl anonymity na straně jedné a společenského vyžití na straně druhé. V každém typu obce však musím žít. Obec se nesmí stát pro její obyvatele jen místem k přespání, ochranou před horkem či zimou. Pokud je to alespoň trochu možné, je dobré moci ve své obci zajít do svého úřadu, do svého obchodu, za svými spoluobčany a uspokojit tam své potřeby, tím i obce se týkající. Poněkud hůře mé obecní potřeby vyřizuje nespoluobčan žijící a úřadující v obci zcela jiné. Není součástí mého obecního organismu a může se stát, že ten můj organismus jeho zcela upřímně a dobře míněné služby nebude chtít přijmout.

A tak fandím starostům, kteří dokáží z toho nadobecního koláče, okresního, krajského či celostátního, dostat díleček přímo do své obce. Pobočka soudu či pozemkového úřadu či malý specializovaný obchod, za kterými nikdo nemusí dojíždět desítky kilometrů, je krásný dárek pro každého uznalého občana. A on to obci vrátí, už jenom tím, že v obci nakoupí a přispěje obci příjmem z daní. Tím, že rychleji vyřídí svůj úřad a je spokojenější. Obci se lépe dýchá, organismus netrpí. Všichni to víme, vědí to i námi zvolení radní?

JUDr. Aleš Pejchal

životní prostředí • zdravá rodina 3/99 • s. 16