Enzymy pomáhají dětem s opakovanou nemocností a alergiemi

MUDr. Ingeborg Vokálová je dětskou praktickou lékařkou ve Veltrusích a alergologem a klinickým imunologem v Kralupech nad Vltavou. V minulých dnech ukončila klinickou studii s podáváním Wobenzymu u prvních pacientů, kteří trpěli opakovanými onemocněními dýchacího traktu a poruchami imunity.

K alergologovi se dostávají děti s opakovanou nemocností, které trpí ekzémem, pylovou alergií nebo astmatem a u nichž je podezření z poruchy obranného systému. Protože se o Wobenzymu v odborné literatuře píše, že zlepšuje imunitu, MUDr. Vokálová původně chtěla s jeho pomocí snížit nemocnost u svých malých pacientů. Wobenzym začala podávat dětem, které opakovaně stonaly a u nichž po vyšetření zjistila, že trpí poruchou imunity. Do studie zahrnula 30 dětí, kterým od podzimu roku 1997 podávala 1 tabletu Wobenzymu na 6 kg tělesné hmotnosti denně. Věk pacientů se pohyboval od 3 do 15 let, ovšem více bylo menších dětí do 10 let, protože u nich je také vyšší nemocnost.

Děti zahrnuté do studie dostávaly Wobenzym po dobu 6 měsíců. Během podávání léku se u všech těchto pacientů výrazně snížila nemocnost, a když někdo z nich onemocněl, jednalo se často o běžné virózy, u kterých nebylo třeba podávat antibiotika. U astmatiků se navíc podstatně snížila dušnost, příznačná při záchvatech kašle. Hodnoty imunity se po půl roce podávání Wobenzymu v 98% případů výrazně zlepšily, což se projevilo i na klinickém stavu jednotlivých pacientů. U mnoha dětí se tyto hodnoty upravily úplně a co je zvlášť zajímavé, ve většině případů se snížily i alergické protilátky.

I když všech 30 dětí je už opět půl až tři čtvrti roku bez léčby Wobenzymem, jejich nemocnost je nadále minimální. Pokud některé z těchto dětí onemocnělo, dostalo Wobenzym jen během přítomnosti infekce v dýchacím traktu po dobu 3-4 dnů a nebylo u něj už zapotřebí podávat antibiotika. „Ukazuje se, že Wobenzym posílil imunitu a organismus umí s chorobami lépe bojovat,“ říká MUDr. Vokálová.

MUDr. Vokálová už mezitím ve své ordinaci podala Wobenzym více než 50 dětem a ve všech případech s ním má pozitivní zkušenosti. Dostali ho také dospělí pacienti, u kterých se např. zlepšil nepříjemný, dlouhotrvající ekzém. cekarna.jpg (18260 bytes)

Rodina Jelínkových v čekárně

 

Péťa Jelínek je zase zdráv

Péťa Jelínek z Kralup nad Vltavou letos v březnu slaví své čtvrté narozeniny. Už od svého prvního roku života ho trápily časté nemoci téměř každý druhý týden dostal angínu. Trpěl častými záněty průdušek, které provázela velká dušnost. Na jaře měl navíc neustále červené oči a jarní, sezónní rýmu. Když mu bylo rok a půl, přišli s ním rodiče poprvé do alergologické ordinace MUDr. Ingeborg Vokálové. A když byla zahájena klinická studie s Wobenzymem, stal se nejmladším pacientem tehdy mu byly 2 roky a 8 měsíců -, který ho začal užívat. Rozhodla o tom skutečnost, že dokázal perfektně a bez obtíží polykat poměrně velké tabletky, což u tak malých dětí nebývá obvyklé. Dostával dvakrát denně nalačno po jedné tabletě Wobenzymu, kterou musel pořádně zapít.

Péťa u dr. Vokálové

vokalova.jpg (8494 bytes)

Wobenzym takto užíval půl roku. Teď už ho neměl devět měsíců, a přesto ani jednou nezastonal. Neonemocněl, ani když byla s angínou nebo neštovicemi doma jeho starší sestra, anebo když maminka musela užívat antibiotika. Loni na jaře ho navíc ani netrápila obvyklá alergická rýma. Zatímco dříve byl Péťa sám neustále na antibiotikách, teď už je neměl půldruhého roku, odkdy začal brát Wobenzym. „Dříve byl Péťa nejnemocnějším členem naší rodiny, a teď je nejzdravější,“ s úlevou zdůrazňují jeho rodiče.

Text a foto dr. Jiří Halousek

systémová enzymoterapie • zdravá rodina 3/99 • s. 18