Manažerem vlastního zdraví

mvz.jpg (3017 bytes)V minulém čísle Zdravé rodiny jsme vás seznámili s novým projektem MANAŽEREM VLASTNÍHO ZDRAVÍ, jehož součástí je i náš časopis. Psali jsme také o tom, že jsme navázali spolupráci s Českým rozhlasem, který se stal naším mediálním partnerem, aby k vám tento projekt lépe našel cestu. A tak na všech stanicích Českého rozhlasu i na regionálních můžete čas od času slyšet znělku MANAŽEREM VLASTNÍHO ZDRAVÍ a poslechnout si zasvěcené povídání našich předních odborníků o zdraví, zejména jak je opatrovat a jak si je co nejdéle uchovat.

S Českým rozhlasem 2 stanicí PRAHA už spolupracujeme velmi živě, a tak ti z vás, kteří se budí brzy po ránu, si už mohli v Dobrém jitru poslechnout řadu rad, jak žít s některou z civilizačních chorob, nebo lépe, jak jim předcházet. O projektu MANAŽEREM VLASTNÍHO ZDRAVÍ a jeho jednotlivých tématech dále uslyšíte v Poradnách pro zdraví, v dopoledním bloku pořadů Host do domu a také v pořadu pro rodiče MÁTA.

Na stránkách Zdravé rodiny vás budeme pravidelně informovat o vysílání Českého rozhlasu v rámci projektu MANAŽEREM VLASTNÍHO ZDRAVÍ. Dnes nabízíme mapku s vysílači ČRo 2 – Prahy, abyste si tuto stanici mohli lépe naladit, ať jste kdekoli v naší republice.

Ve vysílání ČESKÉ TELEVIZE pokračují krátká, jednominutová vystoupení známých osobností nebo lékařů, které uvádí znělka MANAŽEREM VLASTNÍHO ZDRAVÍ. Tyto „jednominutovky“ mají premiéru každé pondělí bezprostředně před hlavní zpravodajskou relací – Událostmi – na ČT 1 v 19,10 hod. a jsou reprizovány v následujících dnech příslušného týdne v tzv. plovoucích časech na ČT 1 i ČT 2. Naposledy hned třikrát za sebou vystoupil náš přední kardiolog prof. MUDr. Zdeněk Fejfar, DrSc., na téma „choroby srdce“:

„Ze srdečních chorob nás dnes nejvíce trápí nedokrevnost srdečního svalu. Dramatickou příhodou je infarkt a jeho léčba je vždycky závod s časem. Proto je nutné, aby každý, kdo ho dostane, okamžitě zavolal lékařskou pomoc a aby si vzal léky první pomoci. Vhodnou kombinací je kyselina acetylosalicylová známý aspirin a k tomu betablokátor, který tlumí stresové podněty k srdci. Lékař vám ho předepíše.“

„Nejčastější příčinou, která vede k onemocnění srdce, je ucpání některé věnčité tepny, tj. tepny, která vyživuje srdce. Ucpe se trombem a je to vždycky komplikace aterosklerózy. Aterosklerózu, její vznik urychluje vysoká hladina krevních tuků, obezita, kouření, nedostatek pohybu, vysoký krevní tlak, cukrovka a opakující se nadměrné stresy. Všechny tyto příčiny můžete zvládnout. Záleží jen na vás!“

„Nejlepší prevencí srdečních chorob je zdravý životní styl. Patří k němu každodenní vydatný rytmický pohyb. Uklidní vás a rovněž vám pomůže udržet váhu. Za druhé je to rozumná výživa. Jezte dobře, ale nepřejídejte se, vyřa“te nevhodné tuky a přidejte zeleninu a ovoce! Za třetí naučte se relaxovat a vyrovnávat se s každodenními stresy! A konečně zapomeňte na cigarety!“

K pořadům v rámci projektu MANAŽEREM VLASTNÍHO ZDRAVÍ, a to jak v Českém rozhlase, tak i v České televizi, byla zřízena INFOLINKA, na kterou je možné se obracet s dotazy a dozvědět se další podrobnosti o probíraných tématech.

INFOLINKA: 02/67 75 11 69

Pořady, ve kterých se můžete setkat s Manažerem vlastního zdraví

ČRo 1 – Radiožurnál Servis pro zdraví
O všem s vámi
Odpolední proud
Út 9.45 – 9.55
Čt 10.10 – 10.55
mezi 14.05 – 16.55
ČRo 2 – Praha Poradna pro zdraví
Dobré jitro
MÁTA
Host do domu
Po 16.45 – 16.55
Út mezi 6.00 – 7.00
St 13.00 + 22.30
Čt mezi 9.00 – 10.00
ČRo 3 – Vltava Naše téma všední dny 9.00 – 9.30,
16.30 – 17.00
ČRo 6 – RSE Odpolední live Pá 14.30 – 16.00
A dále ve vysílání Reginy Praha a všech 7 krajských studií

zprávy • zdravá rodina 3/99 • s. 12