Ptali jste se…

„Může se projevit „pylová alergie“ mimo pylovou sezónu, na podzim, v zimě? Jsou nějaké signály, které by nás upozornily: pozor, můžeš být alergický na trávy?!“ ptá se Alena K. z Brna.

ANO. Stále častěji se setkáváme s tím, že dítě nebo dospělý pozoruje slzení, kýchání, svědění očí a nosu nebo vodovou rýmu mimo pylovou sezónu. A přesto všechny tyto příznaky jsou typické pro „sennou rýmu“. Příznaky se objevují po snězení jablka, při škrábání brambor, po chroupání mrkve, při pochutnávání si na salátu, v němž je celer.
POZOR tyto příznaky mohou být prvními projevy alergie na pyly trav či pelyňku nebo na pyly břízy. Bedlivě si všímejte, zda na jaře nebo v létě se podobné příznaky neobjeví třeba ještě v nepatrné síle. Pora“te se pak u alergologa. Máte šanci VČAS odhalit pylovou alergii, včas proti ní účinně bojovat.

„Mám astma. Je mi 26 let a otěhotněla jsem. Mohu užívat své léky proti astmatu? Nepoškodí léky vývoj dítěte?“ zeptala se Jana V. z Českých Budějovic.

Nejdůležitější zásadou je, aby vaše astma bylo plně pod kontrolou, to znamená, abyste byla bez příznaků dušnosti. Stavy stíženého dýchání, záchvaty dušnosti, nejvíce ohrožují plod.
Léky používané při akutních obtížích, tj. léky, které uvolňují průdušky, nemohou v dávkách, které doporučí lékař, poškodit ani vás, ani dítě.
Léky proti astmatu, které se používají pravidelně a dlouhodobě, včetně tzv. kortikosterodiů, a jsou podávány inhalačně, vdechováním, také neškodí.
Ověřte si vždy typ léku a jeho dávkování u odborného lékaře. Nemyslete jen na léky! Vývoji plodu a vašemu dítěti i po narození ŠKODÍ, jestliže v těhotenství kouříte! Pokud jste kuřačka, využijte této motivace k tomu, abyste definitivně s kouřením skončila.
Nevhodné je také, abyste v těhotenství byla v kontaktu s látkami, které jsou zvláště agresívní a snadno vyvolávají alergii. Jsou to roztoči v kobercích a čalouněném nábytku nebo v peří v lůžkách, ale především je to kočka v bytě.

„Jsem alergik a většina léků, které jsem dosud bral, mně navozuje ospalost. Existují protialergické léky, které by utlumovaly méně?“ ptá se Antonín D. z Kladna.

Tzv. sedativita byla snížena u přípravku Fenistil 24. Jeho další výhodou je, že se užívá jednou denně, zpravidla večer. Doporučujeme ale rozhodně navštívit alergologa, který by posoudil přímo váš konkrétní případ.

dopisy • zdravá rodina 3/99 • s. 22