Slunce, sport a zdraví

leto.jpg (7232 bytes)

Možná, že výše uvedený titulek tak trochu připomíná trojici úspěšných Troškových komedií Slunce, seno… Řeč však nebude o filmech. Slunce a sport, tedy zdravý životní styl (obecně vzato zdraví) je cílem nabídky, kterou pro letošní rok připravila svým klientům Česká národní zdravotní pojišťovna (ČNZP). Na základě loňských zkušeností, kdy nabídla svým pojištěncům cesty za sluncem k moři levněji a hodinu plavání týdně zdarma, startuje letos tato zdravotní pojišťovna projekt SLUNCE, SPORT A ZDRAVÍ v komplexnější a propracovanější podobě, než tomu bylo doposud. Cílem tohoto projektu je orientovat pojištěnce na zdravotní prevenci, na individuální péči o vlastní zdraví.

Pro letošní letní sezónu ČNZP ve spolupráci s vybranou sítí 16 cestovních kanceláří připravila nabídku zájezdů do přímořských letovisek, která mají v dané zemi nejzdravější podnebí a nejčistší ovzduší. Každá ze spolupracujících cestovních kanceláří vybrala ze svého katalogu několik termínů, které cenově zvýhodnila a poskytla tak možnost strávit ve zdravém prostředí alespoň několik dní v roce i rodinám, kde mají, jak se říká, „hlouběji do kapsy“. Navíc se každého takového zájezdu účastní lékař (vybraný a doporučený ČNZP), který po celou dobu pobytu bude působit jako konzultant a odborný lékařský dohled.

Při výběru cestovních kanceláří ČNZP postupovala podle několika kritérií: Především zde byla snaha o co možná nejširší nabídku letovisek, aby si vybral skutečně každý. Dalším hlediskem byla spolehlivost cestovní kanceláře a kvalita produktů, které nabízí. Vesměs se tedy jedná o cestovky, které působí na našem trhu několik let a mají s pořádáním zájezdů bohaté zkušenosti. Nezanedbatelným hlediskem bylo i to, kde jednotlivé cestovní kanceláře u nás působí a odkud se zájezdy pořádají. Klient, který je například z Brna, bude mít možnost odletět letadlem nebo odjet autobusem ze „svého“ města. Projektu se totiž účastní cestovní kanceláře ze všech bývalých krajských měst.

A kam se letos k moři se slevou mohou pojištěnci ČNZP vydat? V nabídce jsou tradiční letoviska v Řecku Olympská riviéra, poloostrov Chalkidiki, Kréta, Korfu, ale i méně navštěvované, nicméně stále oblíbenější ostrovy v Jónském moři Lefkada a Kefalonia.

V Chorvatsku jsou cílem jak místa na Istrijském poloostrově, tak i jižněji položená letoviska v Dalmácii a na ostrovech. Pro někoho mohou splňovat představy o ideální, „zdravé“ dovolené i další země z nabídky Itálie, španělsko, Tunisko a Francie. A kdo nelpí na moři a dá přednost opravdové lázeňské péči, má možnost zvolit maďarské termální lázně Hárkány nebo Sárvár. Pořádající cestovní kancelář tady připravila osmiprocentní slevu pro klienty ČNZP oproti běžné katalogové nabídce.

Nutno dodat, že pojištěnci ČNZP nejsou zvýhodněni pouze ve vybraných termínech, kdy se konají zájezdy s lékařským doprovodem pouze pro ně. V každé cestovní kanceláři, která se účastní projektu, mají po celou sezónu možnost zakoupit zájezd s nemalou slevou. Rodina tak může ušetřit až několik tisíc korun.

Tradičně i letos připravila Česká národní zdravotní pojišťovna čtrnáctidenní léčebný pobyt pro dětské pacienty v lázeňském středisku Velika (Řecko) na břehu Egejského moře. Jde o alternativní, indikovanou lázeňskou péči. ČNZP hradí veškeré náklady spojené s pobytem, letenku pak rodiče nebo zákonný zástupce malého pacienta.

Nezbytnou součástí prevence a péče o vlastní zdraví je kromě zdravého podnebí i zdravý pohyb.

Klasickým příkladem zdraví prospívajícího sportu je plavání. Proto ČNZP nabízí svým klientům hodinu plavání týdně zdarma v 17 městech České republiky. Pojištěnci si budou moci zaplavat i vyzkoušet metody vodní rehabilitace pod dohledem zkušených odborníků, případně někde využít i saunu.

Bližší a podrobnější informace o tomto projektu ČNZP můžete získat ve všech Střediscích služeb PVT, v ústředí ČNZP, Pod Višňovkou 1661/25, 140 00 Praha 4, tel.: 02/61387111, nebo na Internetu: www.vitamin.cz

zdravotní pojištění • zdravá rodina 2/99 • s. 11