Sdružení na pomoc chronicky nemocným dětem

Možná, že jste se s touto značkou i názvem sdružení už setkali. Pro většinu čtenářů však bude asi objevem. Sdružení vzniklo v Praze před více než osmi lety z iniciativy lékařů a rodičů nemocných dětí. Cílem a smyslem bylo zapojit co nejvíce rodin s nemocnými dětmi do normální zájmové činnosti, aby co nejméně pociťovaly svá omezení.
zr5_17b.jpg (6275 bytes)Od počátku nechyběla chuť ani elán. Začala výuka na flétničky, která má nesmírný význam pro správné dýchání. Následovaly besedy s lékaři, přibyla setkání s umělci, burzy a postupně i vydávání informačního bulletinu. Později přibyly i kontakty na různé firmy, aby se rodiče mohli seznámit s různými typy čističek vzduchu, vysavačů, pracích a čisticích prostředků, neboť většinu zájemců tvořily rodiny s dětmi trpícími nejrůznějšími alergiemi. Navíc se převážně maminky vzájemně informovaly o svých zkušenostech, pomáhaly si radou i dobrými nápady. Dobré výsledky přinášely i psychickou úlevu ve chvílích bezradnosti.
Kdybyste zavítali do sdružení dnes sídlí v Zelené ulici č. 14 v Praze 6 překvapila by vás nejen stálá aktivita, ale i obrovská pestrost činnosti. K výuce přibyly rekondiční pobyty, klubové výlety, různé oslavy, zahraniční zájezdy, ale i dobře vybavená kuchyňka pro výuku speciálních jídel pro děti, sklad čističek vzduchu, které si členové mohou zapůjčit, stejně jako vysavače nebo sušičky ovoce. Vybavení bylo většinou získáno sponzorskými dary.
O tom všem s radostí i s trochou pýchy nám vyprávěla paní doktorka Marie Veselovská. Jako dětská lékařka tady působí od prvních krůčků a s nadšením hovoří o tom, jak tato práce pomáhá těm, kteří ztrácejí naději, jak se učí rodiče vzájemně si pomáhat a chápat starosti a problémy druhých.

zr5_17c.jpg (7002 bytes)Hra na flétnu posiluje dech

Nejvíce si však cení to, že se podařilo vychovávat rodiny alergických dětí. „Matka a dítě,“ říká, „to jsou spojené nádoby. A když se podaří přesvědčit matku, daří se i dítěti. Právě v oblasti výchovy máme dobré výsledky, podařilo se změnit návyky v rodinách, a to je myslím to nejpodstatnější pro život alergických dětí.“
Členy Sdružení jsou dnes převážně kluby alergiků. Jen v Praze je jich několik, ale najdete je i v Kolíně, Brandýse či v Benátkách nad Jizerou. Proto jsme položili otázku místopředsedovi Sdružení ing. Janu Drbohlavovi: Jak založit klub tam, kde dosud není a kde by mohl být, neboť alergiků u nás rok od roku přibývá?
„Záleží jen a jen na domluvě rodičů s lékaři, osobní iniciativě. Tady stejně jako jinde platí ono přísloví: přičiň se a bude ti pomoženo! Ale všem, kteří chtějí založit ve svém bydlišti klub, rádi poradíme. Naše Sdružení v Praze 4 dnes čítá přes sto rodin. Samozřejmě ne všichni patří k aktivním členům, tak jak to v naší společnosti bývá. Ale práce se nám daří a to nás posiluje. Naše děti netrpí pocitem omezení či vyřazení z dětského kolektivu, žijí normálním životem, a to je pro nás všechny velká odměna.“

Kluby AA najdete v těchto městech:

Brandýs n/Labem, České Budějovice, Děčín, Havlíčkův Brod, Kladno, Krnov, Litoměřice, Neratovice, Plzeň, Sebuz, Štětí, Žatec. Pražské kluby najdete v 1., 2., 4., 5., 6. a 8. obvodu a dále na Barrandově, na Zbraslavi a v Chodově.

Redakce

zprávy • zdravá rodina 5/98 • s. 17