Zlata Adamovská

adamov.jpg (15382 bytes)Blíží se konec školního roku a většina rodičů teď drží svým dětem palce, aby měly co nejlepší vysvědčení, ale také aby o prázdninách neonemocněly. Jen tak si budou moci bez starostí užívat všechny prázdninové výlety, pobyty na chatách, chalupách, v horách nebo dokonce u moře.
Přesto je bohužel jisté, že některé děti onemocní i v době prázdnin. Proč proboha zrovna naše dítě, budou se pak ptát postižení rodiče. Vždyť bylo vystaveno stejným vlivům prostředí jako sousedovic kluk, který je zdravý jako řípa. Jak to, že jeho imunitní systém si poradil se všemi baktériemi i viry, které na něj útočily, zatímco naše dítě onemocnělo? A proč vlastně třeba během chřipkové epidemie skolí nemoc jen některé z nás? Co dělat, abychom nebyli příště mezi oběťmi nejrůznějších nemocí i my?
Na takovéto otázky se vám pokusíme odpovědět v tomto čísle Zdravé rodiny. Problémy obranyschopnosti organismu se zabývá vědní obor imunologie. Imunologové dnes vědí, že zdravý organismus rozlišuje přesně své vlastní buňky od čehokoliv cizího, co proniklo do těla, ať už jde o baktérie, množící se viry nebo jiné škodliviny. Odliší a ničí nejen tyto přirozené nepřátele lidského zdraví, ale dokonce i změněné vlastní buňky, které by mohly zahájit zhoubné bujení. Jak pomáhat silám bojujícím za naše zdraví proti obrovskému a dokonce neustále se stupňujícímu množství nepřátel, které jsme si vykoledovali znečištěním ovzduší a vody? I o tom je dnešní Zdravá rodina.

Co nejméně nemocných dětí, které nebudou moci jet na vytoužené prázdniny, a co největší sílu při obraně proti nemocem vám přeje

adam.gif (407 bytes)

editorial • zdravá rodina 6/98 • s. 5